Schweiz ligger inbäddat mellan de stora europeiska semesterländerna Tyskland, Frankrike och Italien, och har tagit till sig något från alla tre. Förutom typiska schweiziska inslag (ostfondue, rösti) hittar man inslag av den tyska, franska och italienska kulturen. Och landskapet är oöverträffat. I Schweiz kör man genom hisnande vacker natur och förbi panoramautsikter som känns nästan overkliga.
Du får ut mest av Schweiz om du hyr en bil och ger dig ut på äventyr. På så sätt kan du helt själv bestämma vart du ska köra och var du ska stanna. Och ändå bör du någon gång ställa den hyrda bilen åt sidan för en dag och ta tåget. För vissa tågresor i Schweiz är alldeles för vackra för att man ska kunna låta bli dem. Nedan berättar vi mer om detta i en utförlig rapport från en rundresa genom Schweiz. Att genomföra hela denna roadtrip kommer att ta för mycket tid för de flesta, men du kan säkert plocka ut några tips inför din nästa semester med hyrbil i Schweiz!
Landets överlägset mest trafikerade flygplats är Zürichs flygplats, och staden är därför en perfekt utgångspunkt för din rundresa. Du kan för övrigt också hyra en bil vid tågstationen i Zürich. På tal om tåg: om du åker till Basel kan du boka en hyrbil vid tågstationen där. Schweiz näst största flygplats är Genèves flygplats, så du kan också börja din resa där.
Många ser Zürich som inget mer än en mellanstation på vägen till Alperna, eftersom det ju bara finns banker och andra finansinstitut där, eller hur? Nej, Zürich har mycket mer att erbjuda och det är faktiskt synd att hoppa över den här staden. Ta till exempel Altstadt, den historiska stadskärnan vid floden Limmat. Från Münsterbrücke över floden ser man de eleganta byggnaderna i den gamla staden längs stränderna, däribland två imponerande kyrkor: Fraumünsters slanka, spetsiga torn på vänstra stranden och Grossmünsters två trubbiga torn på högra stranden. Du kan klättra upp i en av dessa två torn för att njuta av en fantastisk utsikt över staden. Du har också en vacker utsikt från Lindenhofplatz, som ligger högt över Limmat på den plats där det under romartiden stod en fästning.
Bahnhofstrasse är Zürichs viktigaste shoppinggata. Och den dyraste i en stad som ändå inte är billig. Faktum är att gatan finns med på topplistan över de tio dyraste gatorna i världen. Tro alltså inte att du kommer att hitta några fynd här. Det kommer du troligen inte heller att göra i Augustinergasse, men det är en mycket vacker, historisk och färgstark shoppinggata där du hittar den ena boutiquen efter den andra.
Limmat rinner ut ur Zürichsjön och det är härligt att strosa längs sjöns stränder, särskilt på kvällen. Från Bellevueplatz sträcker sig en två kilometer lång promenadväg fram till Strandbad Tiefenbrunnen, som är välbesökt under varma sommardagar. Zürichs trevligaste stadsdel är utan tvekan Niederdorf, kring det lilla torget Hirschen-Platz. I de omgivande gränderna finns otaliga barer, restauranger och några nattklubbar.
Konstälskare kommer till sin rätt på Kunsthaus, oavsett vilken konstströmning man föredrar. Detta museum rymmer konst från medeltiden fram till idag, med målningar, skulpturer, installationer, grafisk konst, fotografier, videor och digitala verk.
Den schweiziske arkitekten Le Corbusier byggde sitt sista hus i Zürich, och det är nu ett museum tillägnat hans verk.
Winterthur har en trevlig stadskärna, men den största sevärdheten ligger nio kilometer utanför staden: slottet Kyburg. Man kör över den lilla floden Töss via en täckt träbro och sedan uppför en slingrande väg till den charmiga byn Kyburg, 150 meter över floden. Det är en mycket pittoresk by med kullerstensgator, korsvirkeshus och en gammal kyrka. Bara den gemytliga atmosfären gör ett besök i denna by och den lokala restaurangen väl värt besväret. Du parkerar din hyrbil i utkanten av byn.
Slottet är nästan tusen år gammalt och ett av de få slott från den tiden som är välbevarade. Det finns ingen allmän guidad tur, så du kan utforska slottets alla vrår helt i din egen takt. Slottets trädgård är full av grönsaker, medicinalväxter och blommor. Runt försvarsmuren går en stig som erbjuder en fantastisk panoramautsikt.
Barnen kommer inte att ha tråkigt här, eftersom de kan leka med träleksaker eller ge sig ut på jakt efter draken som bor här. Vissa dagar anordnas särskilda guidningar för barn, där de får lära sig hur medeltida riddarbarn levde och vad de var tvungna att lära sig.
Staden Sankt Gallen har fått sitt namn efter en munk från Irland som begravdes här på 600-talet. Han hette Gallus (kelten) och hundra år efter hans död grundades ett kloster i hans namn. Detta kloster var inte bara ett religiöst centrum; abboterna utövade även världslig makt över ett stort område i östra Schweiz. Stadskärnan består av vackra, gamla hus med påfallande vackert utsmyckade burspråk. Det är härligt att vandra omkring i det historiska St. Gallen, men stadens främsta sevärdhet är det gamla klostret, som under 1700-talet byggdes om i barockstil. Dessutom tillkom katedralen med sina två torn. Bakom katedralen ligger Stiftsbibliothek, ett av världens vackraste bibliotek med ovärderliga gamla böcker och manuskript.
På stadens södra sida kan du ta en liten linbana genom en tunnel till byn Mühlegg. Från ändstationen går du till toppen av Freudenberg, där tre små sjöar (Drei Weieren) ligger. Under varma sommardagar kan man bada där. Om man har hyrt en bil kan man parkera vid Frauenweiher, ett namn som härstammar från den tid då män och kvinnor endast fick bada strikt åtskilda där. Från kullen har man en fantastisk utsikt över omgivningarna ända bort till Bodensjön och på andra sidan regionen Appenzell.
Om du kör från St. Gallen mot den vackra lilla staden Appenzell passerar du genom ett idylliskt landskap med böljande alpslätter där kor betar och producerar mjölken till den berömda Appenzeller-osten. Stanna till vid Appenzeller Schaukäserei i byn Stein för att lära dig allt om tillverkningen av denna ost. Naturligtvis kan du också provsmaka och köpa ostar.
Längre söderut avgränsas regionen Appenzell av bergskedjan Alpstein. Vandringsturerna här är förvånansvärt lättillgängliga, eftersom det ofta går linbanor till vandringsledernas startpunkter, till exempel till bergstopparna Säntis, Kronberg och Hoher Kasten. Så är dock inte fallet med leden till Seealpsee, en av de vackraste schweiziska alpsjöarna.
Det finns två sätt att vandra till denna sjö, och för båda parkerar du hyrbilen i byn Wasserauen. Den första leden går rakt fram från parkeringen längs en asfalterad väg. Den andra leden är vackrare; för den följer du den oasfalterade stigen som svänger av till vänster bakom Hotel Alpenrose. Du passerar då ett vattenfall, grottor och fjällstugor. Det roligaste är att ta den ena vägen upp och den andra på vägen tillbaka. Tänk på att båda rutterna har en ganska brant sträcka. Väl uppe kommer du att häpna vid åsynen av Seealpsee mellan de branta bergen. Det finns två restauranger där du kan vila dig, och båda hyr även ut roddbåtar.
Varför ska man hyra en bil i Schweiz? För att göra vackra bilturer genom bergen, förstås! En av dessa vackra vägar går genom Glarneralperna från Glarus till Altdorf över Klausenpasset. Glarus ligger ungefär en och en halv timmes bilresa från Appenzell. Du kan köra dit via den östra sidan av Zürichsjön eller via motorvägen A13, som går precis längs gränsen till Liechtenstein och sedan längs Walensee.
Från Glarus Süd tar du flera skarpa hårnålskurvor, men vägen är ganska bred och det går därför bra att köra där. Du måste dock vara uppmärksam på motorcyklister och landsvägscyklister. De förstnämnda eftersom de nästan alltid kör fort och de sistnämnda eftersom de kan åka nedför i hög hastighet. Längs vägen kan du njuta av fantastiska utsikter. Här är det praktiskt att ha hyrt en bil med en medförare, eftersom ni då kan turas om att köra. Längs vägen finns flera rastplatser där du kan vandra till vattenfall (Stäubi, Berglistüber, Diesbach) eller den lilla sjön Gletscherseeli. Tyvärr är det inte mycket kvar av glaciären, men synen av det turkosa vattnet mellan de branta klipporna är fortfarande imponerande.
Altdorf är den plats där Wilhelm Tell enligt legenden med en armborst sköt ett äpple från sin sons huvud. På torget står en staty av honom och hans son.
Via motorvägen A2 tar det mindre än två timmar att köra från Altdorf till Locarno, men du skulle gå miste om något om du inte svänger av motorvägen en stund och kör mot Andermatt. Via Gotthardstrasse kör du då genom den djupa ravinen Schöllenenschlucht. På 1500-talet byggdes Teufelsbrücke över den lilla floden Reuss. I början av 1700-talet byggdes en ny bro ovanpå den gamla. Det är ett virrvarr av broar, viadukter, tunnlar och hårnålskurvor i denna ravin, och det är en absolut spektakulär syn.
Sedan står du inför valet: ska du köra tillbaka till Göschenen och snabbt ta Gotthardtunneln söderut, eller välja det legendariska Gotthardpasset? Vi skulle alltid välja det senare, men kanske har du ont om tid eller så gillar du inte hårnålskurvor. För sådana finns det gott om på denna bergsväg, särskilt på den sträcka som kallas Tremola och även senare strax före Airolo. Men vilka utsikter! Det är underbart att köra med en hyrbil på dessa slingrande vägar. Det är väl det som det handlar om i Schweiz, eller hur? Gotthardpasset hålls inte snöfritt på vintern, och vägen är oftast stängd från november till maj.
Oavsett om du kör genom tunneln eller över bergspasset befinner du dig i den italiensktalande delen av Schweiz efter Gotthard. Arkitekturen, maten och kulturen i denna region är nära kopplade till grannlandet Italien. Från Airolo är det ytterligare åttio kilometer till Locarno, men om du gillar slott bör du göra ett kort stopp i Bellinzona. Den lilla staden har inte mindre än tre utmärkt bevarade medeltida slott: Castello di Sasso Corbaro, Castello di Montebello och Castelgrande. För en helt annan upplevelse tar du linbanan till Curzutt för att sedan gå över den spektakulära Ponte Tibetano (hängbron), högt ovanför en 130 meter djup ravin.
Locarno ligger idylliskt vid den norra stranden av Lago Maggiore, vars övervägande del ligger i Italien. Den gamla stadskärnan, känd som Città Vecchia, är full av överraskningar med sina små butiker, kaféer, palats och kyrkor. Den medelhavsinspirerade atmosfären i de smala gränderna, som alla leder till den berömda Piazza Grande, är karakteristisk. Detta stora, stenbelagda torg är året runt en scen för olika evenemang och den perfekta platsen att slå sig ner på en uteservering och se världen passera förbi.
Högt ovanför staden ligger klostret Santuario della Madonna del Sasso. Därifrån har man redan en vacker utsikt, men för en verkligt häpnadsväckande utsikt tar man linbanan till Monte Cardada. Här finns en utsiktsplattform som sticker ut en bit från klippan: Passerella panoramica di Cardada. Med en stollift kan du ta dig ännu lite högre upp, till Cimetta. Från båda platserna kan du följa olika vandringsleder, från enkla rutter till utmanande turer till de omgivande bergstopparna.
På andra sidan den lilla floden Maggia ligger den charmiga lilla staden Ascona. Centrum är bilfritt, men det finns flera parkeringshus (autosilos) där du kan ställa din hyrbil. De gamla byggnaderna vid hamnen och i de smala gränderna bakom har restaurerats vackert.
Nordöst om Locarno ligger en damm som håller tillbaka vattnet från Verzasca. Från dammen har man en vacker utsikt över flodens djupa ravin, och om man känner för det kan man prova på bungeehoppning där. Kör med din hyrbil längs vägen på östra sidan av reservoaren. Efter konstnärsbyen Vogorno smalnar vattnet återigen av till storleken av en liten flod. Och vilken liten flod! Verzasca rinner här spektakulärt över enorma stenblock och bildar smaragdgröna vattenpölar där det är härligt att bada. Om vattnet är tillräckligt djupt kan du hoppa i från gångbron eller den dubbla stenbågsbron Ponte dei Salti. Längs rutten ligger också vackra historiska byar, såsom Corippo, Sonogno och Frasco.
Den snabbaste vägen från Locarno till Zermatt går genom Italien, men om du vill ta den måste du vid bokningen ha angett att du ska passera gränsen. Zermatt är ett populärt resmål för skidåkare, längdskidåkare och snowboardåkare. Utanför vintermånaderna kan du göra utmanande bergsvandringar eller cykla mountainbike. Är du inte så sportig? Då finns det lättare vandringsleder för dig. Eller så tar du linbanan till en vacker utsiktsplats. Den gamla delen av Zermatt kallas Hinterdorf och är unik. De träbyggda spannmålsmagasinen, stallen och de gamla husen härstammar från 1500- till 1700-talet och där känns det som att man har förflyttats tillbaka i tiden. För att hålla skadedjur borta står vissa lador på träpålar med en platt sten, som påminner lite om svampar.
Matterhorn syns tydligt varifrån som helst i Zermatt. För att få en ännu bättre utsikt över det ikoniska berget lämnar du hyrbilen ett tag och tar den röda kugghjulståget från Zermatts centrum upp till toppen av Gornergrat. Denna pittoreska resa bjuder på hisnande utsikter över Matterhorn och andra fyrtusatare. Det trevliga är att det finns fyra stationer mellan staden och bergstoppen där du kan kliva av för att utforska omgivningarna.
Tillbaka i Zermatt är Matterhornmuseet intressant. Låt dig inte luras av den lilla entréhallen, som utgör ingången till en enorm underjordisk anläggning. Här har gamla hus återuppbyggts och berättar bland annat historien om den första, ödesdigra bestigningen av Matterhorn 1865. Du kan till och med se det ursprungliga trasiga repet.
Ännu fler höga toppar hittar du i bergskedjan Les Diablerets, som du når med linbana från Col du Pillon eller Reusch, cirka 150 kilometer med bil från Zermatt. Dessa linbanor, som tillsammans går under namnet Glacier 3000, tar dig till glaciärer på över tre tusen meters höjd. Från den högsta toppen, Sommet des Diablerets (3 210 m), kan man vid klart väder till och med se Mont Blanc.
Det går också en linbana till utsiktsplatsen Glacier des Diablerets, den enda platsen i världen där man kan gå från en bergstopp till en annan via en hängbro.
Montreux mest kända sevärdhet är Château de Chillon, och det är inte svårt att förstå varför. Detta sagolika slott från 1200-talet är perfekt bevarat och ligger på en liten ö strax söder om Montreux. Du parkerar din hyrbil längs vägen och går sedan nerför en trappa för att promenera längs Genèvesjöns strand till slottet. Från den stigen har du den vackraste utsikten över slottet. Slottet ligger på en strategisk plats mellan sjön och höga klippor, längs den enda vägen till Italien, vilket gjorde det möjligt att ta ut tullavgifter just där.
Bergen öster om Montreux är fyllda med skogsstigar, avlägset belägna byar, grottor och vilda djur. Där kan man göra fantastiska vandringar. En riktig vandring går från parkeringsplatsen Hauts de Caux till Sonchaux och tillbaka, men det finns också enklare rutter.
Den legendariska filmstjärnan Charlie Chaplin tillbringade de sista tjugo åren av sitt liv i Vevey, en bit längre bort längs sjön. Hans herrgård är numera ett museum. I själva huset kan man se hur Chaplin levde, och i studion intill har hans berömda filmscener återskapats (med Chaplin som vaxfigur), där man själv kan spela en roll. Naturligtvis kan man också titta på delar av hans filmer, och även dagens barn kommer att skratta åt stumfilmshjältens upptåg.
Om du startar denna rundresa genom Schweiz från Genève är Lausanne det första stoppet. För ett besök i denna stad är det bäst att parkera hyrbilen i nöjeskvarteret Flon. Från parkeringshuset (Parking Indigo) är det visserligen en bit att gå uppför till den vackra historiska stadskärnan, men du kan också ta tunnelbanan till Riponne eller Bessières. Varje onsdag och lördag förvandlas den gamla stadskärnan till en enorm marknad, framför allt runt Place de la Riponne.
Palais de Rumine rymmer flera museer med samlingar inom geologi, zoologi och arkeologi. Från denna imponerande byggnad går man via olika trappor till den gotiska katedralen, som invigdes som katolsk kyrka på 1200-talet. Sedan 1500-talet används den av den protestantiska kyrkan, och många av statyerna, målningarna och andra utsmyckningar togs då bort. Katedralen har dock vackra blyinfattade fönster.
Lausanne är säte för Internationella olympiska kommittén och här finns därför ett museum om OS:s historia, från de ursprungliga olympiska spelen i antikens Grekland fram till idag. Där kan man se olika maskotar och facklor som använts samt foton av kända idrottare i aktion. Museiparken gränsar till Genèvesjön och är full av skulpturer med anknytning till idrott.
Om du har hyrt en bil i Schweiz kan du på de flesta sträckor välja mellan motorvägen och huvudvägen, som oftast löper parallellt med den. Det gäller särskilt på norra sidan av Neuchâtelsjön, där motorväg A5 och huvudväg 5 löper tätt intill stranden. Har du ingen brådska? Välj då huvudvägen för den vackraste utsikten över sjön.
Den medeltida stadskärnan med smala, kullerstensbelagda gator ligger runt kullen där Château de Neuchâtel tronar. Byggandet av detta slott inleddes på 1100-talet och det är fortfarande i bruk, numera som kantonens kontor. Den gotiska kyrkan intill, Collégiale, är en gotisk kyrka från samma period. Särskilt anmärkningsvärt är skulpturverket Monument des Comtes et des Comtesses (Monumentet över grevarna och grevinnorna): femton nästan livsstora målade statyer av riddare och damer från Neuchâtels historia.
Många vandrings- och cykelleder leder från Neuchâtel till de omgivande bergen i Jura, däribland Creux-du-Van, en av kantonens symboler. Det är en brant klippvägg som har formen av ett amfiteater.
Schweiz huvudstad Bern förbises ofta, men är en riktig pärla när det gäller medeltida arkitektur. Den historiska stadskärnan byggdes i en skarp krök av floden Aare. Tornet på den gotiska katedralen reser sig högt över staden. Endast skulpturerna av ”Den sista domen” överlevde ikonoklasmen på 1500-talet. Särskilt anmärkningsvärda är arkaderna, som totalt sträcker sig över drygt sex kilometer. På vintern kan man utan problem ta sig till de många kaféerna, restaurangerna, butikerna och delikatessaffärerna längs de snöfria trottoarerna. Mitt i den gamla staden står Zytglogge, som förutom ett vanligt urverk även har en astronomisk klocka. Över hela staden finns temabaserade fontäner med tillhörande statyer, däribland Rättvisan, Budbäraren, Moses och… Barnätaren. Om ditt barn är besvärligt, ta med det hit, för den här statyn vet hur man hanterar det.
På vägen från Bern till Interlaken kör du genom Berner Oberland och förbi naturparken Gantrisch. Om du har tid kan du göra underbara utflykter här: med hyrbil, men också till fots eller på mountainbike. För barn finns det flera temavandringar, inte bara rakt genom naturen utan även i klosterruinen i Rüeggisberg. Från utsiktsplattformen Guggershörnli vid Guggisberg har du vackra utsikter.
Den vackra lilla staden Interlaken ligger mellan sjöarna Thunersee och Brienzersee. Vi rekommenderar att du från Thun kör din hyrbil längs Thunersees norra strand. Då passerar duSt. Beatus Höhlen (grottorna) och vattenfallet med samma namn, alldeles intill vägen. De upplysta stigarna i grottorna är lätta att gå på och leder förbi dånande underjordiska vattenfall, genom smala passager och till droppstensgrottor med stalaktiter och stalagmiter.
Interlaken är en fantastisk, om än något livlig, utgångspunkt för aktiva äventyr i omgivningarna. Förutom vandrings- eller cykelturer längs sjöarna kan du ägna dig åt spännande sporter: bungeehoppning, skärmflygning, deltflygning, canyoning, bergsklättring och forsränning. Dessutom erbjuds olika båtturer, eller så kan du hyra en segelbåt och segla på egen hand.
Lauterbrunnen ligger i en U-formad dal med branta klippväggar längs vilka flera vattenfall störtar ner. Det mest spektakulära är det nästan trehundra meter höga Staubbachfall, som störtar ner vid bykyrkan på dalbotten. Stigen till foten av vattenfallet är endast öppen från juni till oktober. Mycket vackra är också Trümmelbachfall, ett system av tio vattenfall som delvis ligger under jord. Du kan besöka dem via gångbroar, tunnlar och trappor. Till de högsta vattenfallen kan du ta en hiss.
Här är det dags igen att lämna hyrbilen och ta en tågresa. Först med Wengernalpbahn till Kleine Scheidegg och sedan med Jungfraubahn till Jungfraujoch på 3 454 meters höjd, vilket gör den till Europas högst belägna järnvägslinje. Därifrån har man en fantastisk utsikt över de två höga bergen Mönch och Jungfrau samt över Aletschgletschern.
En timmes bilresa nordöst om Interlaken ligger Stans, där resan upp till Stanserhorn börjar. Resan uppåt är väldigt trevlig, eftersom den första delen av sträckan tillryggaläggs i en historisk linbanevagn från 1893. Den andra delen är modernare och mycket spektakulär, eftersom denna linbana är en dubbeldäckare med en öppen övre våning! På toppen kan du njuta av den panoramautsikt över Alperna och Vierwaldstättersjön.
Luzern är den sista anhalten på denna rundresa, drygt femtio kilometer sydväst om startorten Zürich. Staden har en liten men intressant historisk stadskärna, där den täckta träbron Kapellbrücke är den stora sevärdheten. Tornet är visserligen bevarat i sitt ursprungliga skick, men det går inte att besöka. Däremot kan man vandra längs Luzerns medeltida stadsmur (Museggmauer) och besöka fyra av försvarstornen. Männliturm erbjuder en vidsträckt utsikt över staden. I Verkehrshaus der Schweiz kan både unga och gamla roa sig i timmar. Förutom historiska bilar, tåg och flygplan finns det många interaktiva inslag, däribland olika simulatorer.
För att köra på motorvägar i Schweiz krävs en motorvägsvignett. De allra flesta hyrbilar har redan en sådan motorvägsvignett och du behöver oftast inte betala extra för den. Om så är fallet framgår det av villkoren, som du alltid bör läsa igenom noggrant innan du bokar en schweizisk hyrbil online.
Vilken försäkring ska jag välja, och vad är vitsen med depositionen? Läs vår artikel med nyttig information och tips, så att du kan välja den hyrbil som är rätt för dig.