Information om Ibiza Airport

Hyrbil Ibiza Airport (IBZ)
Ibizas flygplats i ett nötskal
Ibizas flygplats har mycket trafik under högsäsong (maj till oktober) och övrig tid är det ganska lugnt på flygplatsen. En indikation: 85 % av alla passagerare tas emot under högsäsong. Under 2004 tog flygplatsen emot över 4 miljoner passagerare och denna siffra förväntas öka till 5,5 miljoner fram till år 2015. För närvarande bygger man ut flygplatsen. Den är belägen cirka sju kilometer sydväst om Ibiza stad (Eivissa).
Flygplatsen är lätt att nå med bil, det finns bara en väg som leder till flygplatsen. Det finns bussar till Ibiza stad en gång i halvtimmen mellan 07.20 och 22.20. Det finns ingen brist på hotell på denna turistö. Några hotell ligger öster om flygplatsen.
Det finns inte många affärer. När det gäller mat finns det ett par snackbarer, kaféer och snabbmatsrestauranger. Det finns ett konferensrum som man kan hyra. Dessutom finns det ett växlingskontor, en bank, bankomater och ett postkontor.
Inom flygindustrin anges Ibizas flygplats med förkortningarna IBZ (IATA flygplatskod) och LEIB (ICAO flygplatskod).
Länk till den officiella webbsidan Ibizas flygplats